Parametr TCO i jego znaczenie

Systematycznie rośnie liczba firm, które podczas zakupu urządzeń wykorzystywanych w biurze przywiązuje szczególnie dużą wagę do tak zwanego parametru TCO. Na pierwszy rzut oka wydaje się on dość tajemniczy, jeśli jednak zapoznamy się z jego możliwościami, z pewnością dojdziemy do wniosku, że w istotny sposób ułatwia dokonanie opłacalnego wyboru.

Parametr TCO pomaga przede wszystkim w określeniu rzeczywistych kosztów, z jakimi należy się liczyć nie tylko podczas zakupu danego urządzenia, ale również w trakcie jego używania. W rezultacie nabywca ma szansę na wybór takiego sprzętu, który będzie rzeczywiście najlepszy, niejednokrotnie okazuje się bowiem, że nie ma on wiele wspólnego z urządzeniami reklamowanymi w ten sposób.

Parametr TCO często określany jest również jako Całkowity Koszt Posiadania, jeśli więc nie mamy do czynienia z jedną z jego nazw, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że w użyciu znajduje się druga z nich. Obliczanie TCO nie należy do prostych zadań, warto mieć jednak na uwadze to, że wymaga uwzględnienia wielu istotnych elementów. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście oczywiście cena, nie można jednak zapominać o tym, że wcale nie mniej istotne są wszystkie inne wydatki powiązane z użytkowaniem sprzętu tego rodzaju.

znaczenie parametru TCO TCO obejmuje więc nie tylko te koszty, z którymi na pewno musimy się liczyć, ale i te, które mogą się pojawić, choć nie zawsze mamy do czynienia z taką sytuacją. Same narodziny TCO należy zresztą wiązać z zapotrzebowaniem firm na sprzęt, który będzie im odpowiadał również pod względem kosztów, z jakimi należy się liczyć podczas jego użytkowania.

TCO ma duże znaczenie bez względu na to, jakiego rodzaju sprzęt biurowy znajduje się w centrum naszego zainteresowania, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że jego znajomość daje nam szczególnie duże korzyści, gdy przymierzamy się do zakupu urządzenia wielofunkcyjnego. Parametr TCO często uświadamia nam, że niższe koszty poniesione podczas zakupu wcale nie muszą oznaczać, że z sytuacją taką będziemy mieli do czynienia również użytkując taki sprzęt.

Zobacz również